МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВІДЗНАЧЕННЯ ДНЯ ПАМ’ЯТІ ГЕРОЇВ КРУТ
29 січня 2021 р. виповниться 103 роки з часу бою на залізничній станції Крути міжвійськовими підрозділами Української Народної Республіки та більшовицькими загарбниками доби першої українсько-радянської війни.
Особливістю бою під Крутами 29 січня 1918 р. стало те, що в ньому на захист Української Народної Республіки добровільно стали київські студенти, гімназисти та юнаки військової школи супроти ворога, який мав багаторазову чисельну перевагу. Тому бій під Крутами, хоча й завершився військовою поразкою для Української Центральної Ради, на довгі часи став прикладом героїчного подвигу і звитяги в ім’я України та її незалежності.
Відзначення Дня пам’яті Героїв Крут на державному рівні було розпочато згідно з розпорядженням Президента України «Про вшанування пам’яті Героїв Крут» від 24.01.2003 № 12/2003-рп.
Під час відзначення Дня Пам’яті Героїв Крут педагогам доцільно проводити заходи у формі «Уроків пам’яті». Серед методів і форм проведення «Уроків пам’яті» пріоритетна роль належить активним: проектна діяльність, історичні реконструкції, метод мікрофон, моделювання історичної ситуації, діалог Сократа, методики колективно-творчих справ. Крім названих можна використовувати традиційні: круглістоли, конференції, диспути, дебати, конкурси, презентації, екскурсії, урок-реквієм, виставки. Більшість із цих методів просто перевести в онлайн-режим.
Варто пам’ятати, що ознайомлення з героїчними вчинками відчайдушних добровольців допоможуть молодому поколінню зрозуміти справжню цінність життя у мирні часи та зберегти пам’ять про героїзм людей, сформувати громадянську мужність заради майбутнього України. З цією метою у закладах освіти доречно проводити такі онлайн-заходи:
початкова школа:
- класна година (відеоогляд) «Скорбота та героїзм»;
- година історичної пам’яті «Соборна мати – Україна одна на всіх, як оберіг»;
- онлайн-виставки малюнків;
середня школа:
- інформаційна хвилина «Пам’ятаємо героїв Крут»;
- онлайн-вікторини або тести з історії;
- круглий стіл «Причини та наслідки трагедії під Крутами»;
- написання есе на тему «А що було б, якби гімназисти та студенти не вийшли на поле бою?»;
- онлайн-зустрічі з істориками, науковцями;
старша школа:
- перегляд і обговорення фільму «Крути 1918»;
- створення міні-роликів для молодших школярів про бій під Крутами та його значення;
- історичні реконструкції бою під Крутами за допомогою комп’ютерних технологій.
Корисні Інтернет-посилання
Тематичні матеріали